in tech

WordPress

Tento blog běží na WordPressu. Kvůli VersionPressu vlastně “nemám jinou volbu”, ale ani ji mít nechci – to je koneckonců konečným cílem našeho snažení. Přesto je pro mě vždycky zajímavé zažít WordPress od začátku, jako běžný uživatel.

Zabrouzdal jsem do archívů a tohle jsem psal čtyři roky zpátky:

Redakční systém, do kterého bych se zamiloval, jsem ještě nepotkal, takže bylo potřeba vybrat nějaký “špatný”. Volba padla na WordPress hlavně proto, že jsem si s Drupalem dostatečně užil na svém předchozím blogu a Joomla je principiálně podobná.

WordPress je bastl, ale velmi úspěšný bastl. To má své výhody, např.: na skoro cokoliv seženete plugin (je jich snad až moc), existuje nepřeberně témat vzhledu, pro WordPress existují komerční hostingy, Android aplikace, importéry / exportéry do jiných systémů atd. atd.

Pak ale začnete narážet na realitu, která úzce souvisí s tím, že WordPress je uvnitř jeden velký bordel. Například: pluginy jsou v různé kvalitě a různě (ne)kompatibilní. WordPress neřeší testovací prostředí. Tím, že je něco v souborech a něco v databázi, je sync mezi testovacím a živým prostředím komplikovaný a žádný pohodlný postup nebo plugin na to není.

Navzdory tomu všemu, navenek je WordPress docela hezký a příjemně použitelný software, ačkoliv si pořád někde vzadu říkám – to vážně v roce 2012 neexistuje pořádný CMS?

Pořád překvapivě platné, akorát na testovacím prostředí se pilně pracuje 🙂 Nemůžu říct, že by experience s WordPressem byla dnes nějak dramaticky lepší než pár let zpátky.

Přesto, nebo právě proto, je fascinující, jak se WordPressu daří. Je na 27 % webu a stále roste, navíc nejvíc ze všech platforem. Taky je pravda, že užitečných věcí vzniklo dost:

 • WordPress má krásné CLI rozhraní, např. wp post create namísto klikání v UI.
 • Od čerstvě vydaného WordPressu 4.7 je každý web malým REST API nodem v distribuované síti čtvrtiny webu. Tohle ještě bude zajímavé.
 • PhpStorm má špičkovou podporu WP. I PHP samo za poslední roky udělalo slušný pokrok, ačkoliv TypeScript to pořád není, no.
 • Docker a podobné věci dávají nové možnosti, jak WordPress hostovat (tohoto se jako firma brzo začneme účastnit).
 • Celkově WP komunita hodně vyspěla, jsou zde specializované “managed hostingy”, agentury, konference apod.

Přesto pro občasného WP uživatele celkový gut feeling zůstává dost podobný: brouzdání miliardou polofunkčních a polohezkých témat je vyčerpávající, úpravy webu člověk nejradši sfoukne klikáním na živém webu nebo přes FTP (brrr, ale o moc líp to nejde), atd. Nebyl jsem z budování tohoto jednoduchoučkého blogu vůbec nadšený, a ani výsledek není moc super, ale už se mi tím nechtělo trávit víc času. A to je blogování pořád jedním z hlavních use casů pro WP…

Pokud WordPress používáte a trochu trpíte v podobném stylu, co vám vadí / chybí nejvíc?

Write a Comment

Comment

13 Comments

 1. Naprostý souhlas. Najdu spoustu pozitivního, ale vzhledem k tomu, kolik lidí na WP pracuje (otázkou je, jestli je množství vždy benefitem) i neskutečně nepochopitelných věcí. Vydalo by to asi na malou knihu:

  UX
  1) ovládání pro uživatele na nepřeberně místech – editor / nastavení / widgety / menu / customizer
  2) neinteligentně řešené menu (při x pluginech) je z toho roleta na víc obrazovek, matoucí uživatele – totéž platí pro různé navigace napříč WP (pro taby musí být zase další plugin…)
  3) v základu dodnes chybí překlady! Řeší se manuálně přes po files LOL! Nebo přes Loco Translate…
  4) vetchý dashboard, žádné defaultní statistiky
  5) do dneška nevyladěný filtr na pluginy (hledání)! Nemožnost vyfiltrovat podle dodatečných parametrů ani kompatibility…
  6) inteligentní notifikace!!!
  7) nedostatečná média (absense kategorií/složek/tagů)
  8) průměrný klient se stejně v průměrné šabloně a jejich nastaveních ztratí

  Kód (neřeším PHP jádro) / další funkčnost
  1) absense template enginu (Twig/Blade jen jako extensions – Timber apod.) – logika PHP v HTML nemá co dělat.
  2) zbytečný bastl, na který se zase musí ručně něco upravovat nebo využít pluginy (xml-rpc, meta, emoji JS/CSS)
  3) nativní META / SEO podpora (+ xml feed)
  4) pro CPT UI nutnost 3rd party pluginů
  5) chybí jednoduchý post frontend editor
  6) základní operace typu kopírovat jako koncept / duplikovat (opět plugin)
  7) možnost vkládat nesmyslně velké obrázky (klienti – dummyproof)
  8) workflow / migrace (dev, staging, production) – to bych opakoval 🙂
  9) chybí jakýkoliv rozumný debug (jako např. u Nette či OctoberCMS)
  10) chybí podpora SVG
  11) bylo by skvělé mít něco jako matrix field u CraftCMS: https://craftcms.com/features/matrix
  …a mnoho dalšího

  Dovedu si představit formu “AI”, která sleduje různé faktory, jako délku textu, SEO, dává doporučení (inteligentní, ne jako otravné notifikace SEO Yoast) i na obsah stránky / design (určitě věci jde unifikovat), na věci, které jdou i za hranici webu – propagace / marketing.

  • Zmiňuješ pár věcí, které mi taky silně leží v žaludku, např. media – ty jsou tááák strašně špatně 🙂 I pitomé komentáře mi připadají, jako by byl rok 2005. No zkrátka práce je hodně.

  • Omlouvám se, ale kapku se musím usmát u těch prvních dvou bodů UX. To jako fakt? Zkuste Joomla a tohle fakt nenapíšete. Snad by se to dalo řešit lépe, ale v porovnání s ostatními free cms systémy se mi to zdá jako srovnávat mercedes s trabantem. S oblibou tvrdím, že mám-li jít školit Joomla, dostanu kopřivku. S klienty to řeším dost dlouho a stejně pak volají, píší, co s tím mají dělat. U WP je to naprosto jiné – 10 minut a nemám co dělat. Klient maximálně zavolá, zda by se nenašla nějaká funkce, nějaký plugin.
   Ano, WP je napsán špagety kódem, má různé chyby (třeba zmíněná velikost obrázků, svg, nativní meta/seo podpora, atd.), ale na druhou stranu jeho výhody stále převyšují nedostatky, Pokud by to tak nebylo, asi bychom jej nepoužívali a jeho obliba by klesala.

   • Radku, to se klidně usmějte 🙂 Já jsem rád, že to co psal Bořek vzbudilo nějakou odezvu.

    Odpovím symbolikou. “Kdybych se zeptal lidí, co chtějí, řekli by mi ‘rychlejšího koně’”. – Henry Ford.

    Navíc otázkou bylo cca “co vám leží na WP v žaludku. To, že si lidé něco nedokáží představit neznamená, že někdo ano – a že existuje mnohem lepší řešení. Je spousta míst, kde by se mohl WP inspirovat nebo zlepšit – určitě stojí za to se podívat na OctoberCMS nebo CraftCMS – a nebo nejlépe, navrhnout na míru ještě lépe 🙂

    Já mám zase jinou zkušenost s klienty. Maximálně používají editor, opakovaně se ptají na menu, widgety a customizer. Průměrný klient WP je ten, co má low budget a řeší se 50x druhů šablon přičemž každá má trochu jiné ovládání. Neustále nahrávají nesmyslně velké obrázky apod.

    O pozitivech bych taky napsal – ostatně jak jsem zmínil na začátku – mnoho. Jenže to nebyl cíl článku.

    A na závěr onen příměr. To, že je to nejpoužívanější CMS není nutně argumentem k tomu, že je něco skvělé – spíš, že neexistuje lepší alternativa – což neznamená, že si jí někdo nedovede představit a nevidí její nedostatky.

 2. Musím s tebou bohužel souhlasit.
  Je smutné, že WordPress běží na tolik strákách a přesto to nijak nezlepšují.
  Kvůli strašné optimalizaci a nevěříce “debilní” ovládání Komentářů a nechápavé třídy stránek jsem od WordPressu odešel.

 3. za posledních 15 let jsem vyzkoušel spousty a kvanta systémů (phprs, webman, sunlight, sunlight XXL, joomla, WP, Drupal, Conrete5 a mnohé další – jednoduší, ale také i sofistikovanější, jako např. TYPO3..) .. WP je z nich prostě nejdál a to i pro koncové uživatele – nejen pro tvůrce webů –
  na vše lze najít plugin (vizuální editory, formuláře…, eshop.. cokoliv), kvalitnější (a bezpečnější) pluginy jsou pochopitelně za prachy.. a co třeba takhle systém samotný.. kdo z uživatelů (zvláště CZ) přispěl na samotný další vývoj WP?
  … přesto však existuje obrovská komunita uživatelů a fanoušků, která posouvá tento systém dál.. mouchy má, někdy je to však neuváženost uživatelů – bezhlavé instalování různých pluginů (mezi nimiž jsou zejména ty bezplatné a také “děravé” a nebo neaktualizované), špatné zabezpečení webu, neaktuálnost a další chyby, kdy si WP neprávem vyslouží nelichotivé hodnocení.. ono sice “nejpoužívanější” neznamená nutně “nejlepší” ale zcela jistě znamená “nejdiskutovanější s největší komunitou”

 4. Taky souhlasím, ale neviděl bych to tak černě, tedy záleží na tom, jak se na to díváte. Já beru WordPress jen jako celkem dobrou, uživatelsky příjemnou a jednoduchou administraci, ke které si front-end prakticky napíšeme jako vlastní řešení. To mi dává docela smysl z pohledu klienta, který chápe, že mít web na míru něco (rozuměj dost) stojí, i když je to na WP. Protože z pohledu programátora to skutečně v základu nic hezkého úplně není, ale to není problém klienta. Naopak mi nedává smysl na WP něco bastlit na koleni pomocí desítek pluginů a podobných zvěrstev, to je cesta do pekel 🙂 A taky z vlastní zkušenosti můžu říct, že WP není vhodný na hodně interaktivní weby, mimo původní logiku WP a e-shopy (byť s WooCommerce moc zkušeností nemám)…