in Uncategorized

VS Code

Není to tak dávno, co jsem si myslel, že na poli IDEček a editorů nás už nic zajímavého nečeká. Kdo chtěl chytré, ale “těžké” IDE, měl něco od JetBrains nebo Visual Studio, a kdo preferoval lehčí editory, měl něco jako Vim, Sublime Text nebo Atom. Tyto editory sice šly nějakou chytrostí dovybavit, ale rozdíl byl v praxi pořád citelný.

VS Code

Pak přišlo Visual Studio Code. To navzdory svému jménu nemá s plným Visual Studiem nic společného (zaplať pánbůh!), vzniklo od nuly a podle mě dokonale trefuje balanc mezi editorem a IDEčkem. Jeho základní charakteristiky:

 • Je velmi “text-oriented” a působí lehce, ve stylu Sublime Textu.
 • Obsahuje dvě klíčové IDE funkce: code intelligence vč. refaktoringu (pro pár jazyků out of the box, ostatní skrze rozšíření) a umí debugovat.
 • Je celé napsané v TypeScriptu a zabalené do Electronu, takže běží všude, od Macu po Linux. (BTW rychlost není problém – nevím, jak je na tom Atom teď, ale před rokem to byla docela katastrofa; Code je rychlý.)
 • Má jednoduchý extensibility model a už dnes pro něj existují mraky šikovných rozšíření.

Code je navíc fascinující příklad projektového managementu, určitě u open source projektu a možná i obecně: na GitHubu mají iterační plány (pro zajímavost, vede je Erich Gamma) a objem změn doručených každý měsíc je úctyhodný, např. změny v 1.8 nebo 1.9. Zkrátka love produkt, no.

Jak použitelný je Code na vývoj právě teď, a dokáže už nahradit “velká IDEčka”?

 • Pro TypeScript / JavaScript / Node.js bych řekl, že úplně v pohodě. WebStorm už moc velkou přidanou hodnotu nemá.
 • PHP: díky rozšířením Felixe Beckera to není špatné, ale sílu PhpStormu to zatím nemá. Microsoft pro mě trochu nepochopitelně PHP roky zanedbával, ale už píší tolerant PHP parser.
 • C# (osobně v tom už nic nedělám ani dělat neplánuju, ale pro úplnost): veškerou chytrost dodává OmniSharp, podpora je tedy dobrá.
 • Přehled dalších jazyků podporovaných skrze extensiony je tady.

A na závěr pár tipů na rozšíření:

 • Settings Sync – nutnost, pokud člověk používá Code na více počítačích. Synchronizuje nastavení skrze Gist.
 • Rozšíření pro Git: nejužitečnější je GitLens, šikovná drobnost pak Open in GitHub.
 • EditorConfig – povinnost.
 • Markdown Shortcuts pro Ctrl+B, Ctrl+I a podobné.
 • REST Client je super, skoro zvažuju, jestli do .http souborů nepřepsat naše API Blueprinty 😃
 • No a pak už jen různá rozšíření specifická pro různé jazyky a technologie, např. Terraform, Docker apod.

Code rozhodně zkuste, má velkou budoucnost.

Write a Comment

Comment

 1. Přecházel jsem z ST3 (používám jen na quick edit) na Code na začátku 2016, nebylo to ještě v té době tak skvělé, ale čekal jsem právě, že díky komunitě a častým Microsoft aktualizacím se tak brzy stane. A stalo se. Jedinou výtku mám – to je doba startu na WIN10, kde oproti Sublime <1s (alespoň mně) startuje do 5s se všímšudy.

 2. Nedávno jsem vyzkoušel a velmi pozitivně mě to překvapilo. Rychlé, jednoduché, šikovný git client přímo v základu a s pluginem zvládá i javascript projekty s flowtype (používám plugin flowtype.flow-for-vscode). Poprvé si dokážu představit, že bych vyměnil IntelliJ ze něco jiného.

 3. Díky za článek. O iteračních plánech jsem nevěděl, moc se mi líbí. Budu je dávat jako ukázku plánování u open-source projektů.

  Na PhpStorm stále nedám dopustit. Projekty v PHP dělám většinu svého času a JetBrains má za mě stále top IDE.

  Ovšem Code mám nainstalovaný jako sekundární editor a když potřebuji něco malého rychle upravit (a nestačí Vim), tak jdu do něj. Otevření souborů z příkazové řádky (code file-name.cpp) práci velmi ulehčuje.